Úzkostné stavy, nespavosti mohou vést až ke zdravotním problémům a čím dál více jsou spojovány s depresivními stavy. V konečném měřítku mají tyto zdravotní potíže vliv na celou společnost a hospodářství.

V rámci roku trpí až 18% populace stavy úzkosti. Větší procento a to až 30 % obsáhne populaci stav nespavosti, s indikovanou depresí. Nejběžnější forma léčení těchto stavů je pomocí farmak, které stavy utlumí. Dlouhodobé užívání léku však může vést k závislostem a poškozování zdraví. Možnou alternativní léčbou, která se nám nabízí, jsou doplňky stravy či čaje s bylinami.

V tradiční léčitelé tajemství bylin dávno odhalili a hojně jejich léčbu prosazovali. V moderní medicíně se však odborníci začali seriózně zabývat účinky bylin na člověka až v několika posledních letech. Vzniklo mnoho studií prokazující pozitivní účinky na člověka jak ve spojitosti se spánek, tak i jinými chorobami. Byliny vám mohou dopomoci, uklidnit mysl a dovést tělo ke zdravému a hlubokému spánku.

Heřmánek
Většina z nás zná Heřmánek především jako uklidňující čaj, který podporuje relaxaci a způsobuje ospalost. Jeho účinnost je pravděpodobně spojena s mírně sedativními vlastnostmi. I když výzkum neprokázal přímou souvislost mezi Heřmánkem a lidským spánkem, studie na zvířatech naznačují opačné. Japonský výzkum, který zkoumal krysy s poruchami spánku, ukázal, že by Heřmánek mohl působit jako sedativum, které krysám pomohlo usnout. Heřmánek se rovněž používá jako kloktadlo nebo do koupelí, aby nám pomohl léčit rány, ekzémy a jiné zdravotní neduhy.

Sluncovka kalifornská
je trvalka, která je oblíbená pro své relaxační vlastnosti a schopnost podpořit klidný spánek. Sluncovka kalifornská obsahuj mnoho rostlinných sloučenin včetně alkaloidů. Tyto sloučeniny působí na naše receptory GABA, jenž je součástí našeho centrálního nervového systému. Tento neurotransmiter je zodpovědný za regulaci spánku. Její jemná vůně a pozitivní účinky na psychiku činí Sluncovku vhodnou volbou pro zlepšení kvality spánku. Stačí si připravit šálek čaje z listů sluncovky kalifornské před spaním a nechat se unést do klidného a odpočinkového spánku.

Levandule
Příjemná a uklidňující vůně levandule, která spadá do čeledi hluchavkovitých rostlin, podporuje relaxaci a může být prospěšná pro usnadnění usínání a odpočinku pro ty, kteří mají problémy s nespavostí. Sladká levandulová vůně a její vlastnosti umožňují tělu uvolnit se a snížit napětí, což může být jedním z hlavních důvodů nespavosti. Levandule je opravdu úžasná rostlina s mnoha pozitivními účinky na lidské zdraví a pohodu. Kromě uklidňující vůně, má také protizánětlivé vlastnosti a může působit jako přírodní antidepresivum.

Je mnoho bylin a nespočet možností, jak si namíchat léčivé bylinné čaje. Avšak jedno má každá směs společné, může vám dopomoci, snížit pocity nespavosti, neklidu či jiné zdravotní potíže, kterými trpíte.  Nezapomínejte rovněž zhodnotit kvalitu vaší matrace na které spíte, zda vám poskytuje patřičný komfort.