Průměrně spíme sedm hodin denně a během tohoto času spíme na jedné matraci. Napadlo vás, kolik kožních šupinek, vlasů, chlupů apod. ztrácíte během noci? Kromě toho každý z nás vyprodukuje až půl litru potu, který proniká do lůžkovin i samotné matrace. Nevědomky se tak to, co by mělo být nejčistším prostředím v našich domácnostech, stává paradoxně prostředím pro vznik různých alergií.

Pokud nedodržujeme správnou hygienu matrace, vpouštíme si nové spolubydlící do matrace v podobě tisíců roztočů. Nejenže mají dostatek potravy pro sebe, ale oni sami během svého života vyprodukují další odpad. Teď již víte, s kým spíte a na čem spíte. Jedná se o nekonečný bludný kruh, který jen těžko přerušíme, ale můžeme ho omezit. Roztočů se nikdy zcela nezbavíme, ale můžeme pomocí důsledného úklidu omezit jejich výskyt.

Doporučujeme vám si zakoupit matrace se snímatelnými potahy s čtyřcestným zipem. Ptáte se proč? Pokud máte menší pračku, díky rozepínatelnému čtyřstrannému zipu, vyperete doma potah i v domácích podmínkách. Neopomínejte jádro matrace, které potřebuje rovněž vaši péči, nechte jádro v průběhu schnutí potahu vyvětrat na stinném místě.

Konstrukce jádra vám může rovněž usnadnit výrazně úklid, ale i snížit množství roztočů v něm. Jak? Záleží na pěnách, které byly v matraci použity. Výrobci matrací si mohou vybírat z pěn s antibakteriálními úpravami, pěnami s otevřenou buněčnou strukturou (studené pěny). Pomáhají si rovněž zajímavými tvary jednotlivých vrstev (tvarování vedené napříč jádrem). Výborné pro alergiky jsou matracová jádra, která nejsou spojována lepidly, ale jednotlivé vrstvy do sebe zapadají jako „puzzle“. Je tedy možné matraci maximálně rozdělit a vyčistit od prachu.

Pro výraznější zachování čistoty vám poslouží chrániče na matrace (soft 95 °C) a pěnové chrániče (topper PUR, topper VISCO, topper INSPIRO PUR, topper INSPIRO LATEX, topper INSPIRO VISCO). Oba typy chráničů se upevňují na matraci pomocí gum umístěných v rozích. Textilní chránič ochrání potah matrace před znečištěním, stejně jako pěnový chránič. Avšak pěnové chrániče (TOPPERY) poskytují vyšší komfort v podobě vylepšení tuhosti matrace, zvýšení ložné plochy (komfort při vstávání z lůžka) a výrazně prodloužíte životnost matrace. Nezapomeňte zkontrolovat stav roštu nebo pevné podložky, zda je vše v pořádku a není zapotřebí výměna lamel nebo jiných komponentů.

Při výběru nové matrace vždy zohledněte její konstrukci s ohledem na udržení hygieny v posteli. Zamyslete se nad vaším současným zdravotním stavem (přemýšlejte i do budoucnosti). Matraci vybírejte také s ohledem na postel, do které bude matrace vkládána. Tuhost matrace výrazně ovlivňuje podklad, na který je matrace umístěna. Všechny matrace nejsou vhodné pro polohování pomocí roštů a nemusí jim vyhovovat ani pevná deska. V neposlední řadě však vždy pamatujte na to, že je matraci třeba po 7 letech vyměnit z hygienických důvodů. Jinak budete mít ve vaší ložnici více než jednoho nechtěného návštěvníka. Pokud se budete řídit našimi radami, dosáhnete nejen čisté ložnice, ale hlavně i kvalitního spánku 😊.