Než si koupíte matraci, pečlivě se rozmyslete. Vybrat správnou matraci je velmi důležité. A zdaleka nejde jen o dospělé. Bolesti zad a nevyspání mohou kvůli špatné matraci trápit i naše potomky. Jak vybrat kvalitní matraci pro dítě i pro miminko? 

K dispozici jsou celkem tři stupně tvrdosti matrací. Stupeň 1 značí měkké matrace, stupeň 2 středně tuhé a pod stupněm 3 naleznete tvrdé matrace, o nichž ortopedi tvrdí, že jsou pro vaše záda nejlepší. Pokud tedy budete spát na tvrdé matraci, zbavíte se nepříjemných bolestí zad. 

Jak vybrat správnou matraci

V prvé řadě musí být pod matrací kvalitní rošt. Pokud není, může vám narušit spánek, i když si pořídíte drahou matraci. Vhodná matrace umí správně rozložit hmotnost těla a poskytuje páteři dostatečnou oporu. Kopíruje tvar těla a zádové svaly si tak mohou v noci odpočinout a uvolnit se.

Nejlepší matrace se přizpůsobí tělu a netlačí. Zda udrží vaši páteř v rovině, to poznáte nejlépe v poloze na boku. Prostě se vám nebudou propadat bedra. Pokud má matrace správnou bodovou elasticitu, tj. prohýbá se jen v místě tlaku, pak jste na dobré cestě.

Kvalita matrace závisí samozřejmě na použitých materiálech. Při nákupu pěnové matrace je dobré vybírat podle objemové hmotnosti pěny. Obecně platí, že čím více materiálu (a tím méně vzduchu) se v matraci nachází, tím je hustota pěny vyšší. Matrace s vyšší hustotou pěny jsou odolnější proti tvarové deformaci a poskytují tak vašemu tělu dobrou oporu po mnoho let.

Jak vybrat matraci pro dítě

Matraci pro dítě je potřeba vybírat pečlivě, protože může mít zásadní vliv na jeho správném vývinu. Měla by poskytovat dostatečnou oporu celému tělu i páteři, jinak by v budoucnosti mohlo dojít k problémům s vývojem. Pro děti se doporučují středně tuhé matrace, které takovouto podporu zcela splňují. Opomenout bychom neměli ani hygienický potah, který by měl být pratelný alespoň na 40°C a více.

 

Jak vybrat matraci pro miminko

Jakou matraci do dětské postýlky? Musí být pevná, avšak nikoli tvrdá. Miminko si totiž může v jemné kůži způsobit otlaky. Hrozí také, že jeho tělíčko nebude dostatečně prokrveno. Pokud na to nebudete myslet, může mít dítě později tzv. syndrom ploché hlavičky. Nejlepší matrace pro miminko musí dostatečně prodyšná, aby se dítěti dobře dýchalo. Batolata a menší děti často spí s obličejem zabořeným do matrace. I tady platí, že důležitý je potah matrace. Ten by měl být snímatelný a pratelný alespoň na 40°C a více.

 

Nezapomeňte pečlivě měřit

Matrace musí odpovídat rozměrům postele. Neměla by na roštu ani létat ze strany do strany, ani by neměla být na jednom nebo druhém konci prohnutá, pak by ztratila své vlastnosti a škodili byste tím svým zádům. Obecně ale platí, že by měla být asi o 20 centimetrů delší, než je vaše výška, aby vám nohy netrčely ven z postele.

Ideální tloušťka je pak alespoň 15 centimetrů. Vyšší matrace je pro spaní komfortnější – nepocítíte na ní ani náznakově tvrdost roštu a navíc se vám bude lépe vstávat z lůžka. Pokud se chystáte vyměnit starou matraci za novou, předem si tu původní přeměřte a údaje si zapište.