V posteli trávíme v průměru 8 hodin denně se záměrem probouzet se odpočatí a plní energie. Každý, ale vyžaduje pro pohodlný spánek jiné podmínky. Zvláště, pokud máme již vyšší věk nebo jsme nuceni kvůli nemoci na lůžku trávit více času. Podle čeho tedy takové matrace vybírat?

Starší lidé často mívají problémy s klouby, trpí bolestmi zad nebo zhoršeným krevním oběhem. Měli by vyhledávat takové složení matrace, které jim poskytnou stabilitu a komfortní podklad. Nabízí se využít sendvičových matrací (Maia air, Norka plus, Seniora, Navi, Karen), kdy jádro je složeno z kombinací komfortan®, viscor® nebo studených pěn či latexu. Vrstvením různých materiálů je dosaženo maximálního komfortu s výraznou prodyšností nebo měkkostí horní vrstvy apod. dle požadované potřeby.

Komfortan® pěny jsou pěny o různých objemových hmotnostech s výbornou tvarovou stálostí. Viscor® pěna vám poskytuje maximální změkčení plochy díky efektu tzv. Studená pěna se vyznačuje vysokou elasticitou a prodyšností, vyniká výraznou pevností a tvarovou stálostí. Pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko jsou pak určeny speciální antidekubitní matrace (Bella plus, Seniora), které zmírňují tvorbu proleženin tím, že odlehčují dlouhodobě zatěžované části těla.

Matrace pro seniory by měla být vždy dostatečně vysoká, aby usnadňovala vstávání z postele. Zpravidla platí, čím vyšší, tím lepší komfort spánku. Při nízké matraci budete při vstávání, ale i při spánku vnímat každou nerovnost nebo podklad. Záleží, ale pochopitelně na výšce osoby, hmotnosti i samotném lůžku. Správnou výšku si můžete ověřit jednoduchým testem. Nohy mějte při sezení na okraji postele by se měly dotýkat po celé ploše podlahy a zároveň mají být ohnuty v pravém úhlu. Pokud je tomu, tak nemusíte si pořizovat vyšší matraci, než nyní máte.

Rovněž se zaměřte na tuhost matrace. Ať již jste v pokročilém věku, nebo trpíte dlouhodobě různými zdravotními problémy, doporučujeme vám volit spíše středně tuhé typy matrací, které jsou přizpůsobivější. Záleží, ale také na poloze, ve které člověk spí. Praktickou investicí je tzv. partnerská matrace, která umožňuje volit dvě varianty tuhosti. Jedna strana bývá tvrdší a druhá měkčí. Tuhost si tak můžete libovolně měnit pouhým převrácením matrace.

Abyste vytěžili maximum z matrace, velkou roli zde hraje i samotný poklad, na který matraci ukládáte. Špatně zvolený podklad krátí životnost matrace a neposkytuje tělu správnou oporu. K pěnovým matracím jsou vhodné rošty lamelové, které mají klasicky rám a na něm uchycený různý počet lamel. Obecně platí, že čím větší počet lamel, tím je rošt kvalitnější.

Pokud tedy nakupujete rošt, dbejte na to, aby měl alespoň 28 lamel. Při menším počtu může docházet k nežádoucím deformacím matrace.

Lamelový rošt má také velkou výhodu v odvětrávání vlhkosti z matrace, což dopomáhá k menšímu výskytu roztočů a plísní. O svém spánku přemýšlejte jako o celku bez rozdílu věku. Vždy je zapotřebí mít dostatek spánku, aby vaše tělo mohlo zregenerovat do dalšího dne.