Mají zóny na matraci význam a z čeho vycházejí? Na to se vám pokusíme odpovědět. Již na prvním stupni se učíme, že tělo má křivky, přičemž se ženské a mužské křivky liší. Proč bychom tedy měli mít všichni stejné matrace? Neměla by se snad i matrace umět přizpůsobit právě nám jako jedinci?

Pojďme si jednoduše popsat co se děje, když matrace není opatřena žádnými zónami.  Na jednotlivé tělesné části je vyvíjen nerovnoměrný tlak, kdy se přetěžují klouby a vazivové tkáně. V průběhu noci pociťujeme nepříjemné mravenčení v nohou až křeče, bolesti v bederní páteři apod., kdy se snažíme si od těchto příznaků pomoci častějšími změnami poloh ve spánku. Výsledkem je pocit nevyspání a nedostatečný odpočinek.

Výrobci matrací se začínají více zajímat o anatomii lidského těla v souvislosti se spánkovou polohou a vlivem zatížení lidského těla na matraci. Přichází s novými inovacemi v podobě rozčlenění matracového jádra do vrstev. Kdy je s každou vrstvou pracováno individuálně. Vyrábí se zónově propracované tvarovky s perforacemi a kanálky, které se na sebe vrství, a tak vzniká „zónová sendvičová“ matrace.  

S příchodem anatomického zónování v matraci, se docílilo rovnoměrného rozložení tlaku vyvíjeného na klouby a vazivové tkáně bez rozdílu toho, v jaké poloze spáváte. Matrace kopíruje vaše tělo a přizpůsobí se vám na míru.  Výsledkem je snížení otáčení v průběhu noci a probouzení se s pocitem uvolnění.

Kolik zón potřebujeme mít?
V dnešní době máte na výběr ze 3, 5 až 7 zón.
3 zóny: matrace jsou primárně navrženy tak, aby poskytovaly podporu pro nejvíce exponované klouby v oblasti ramenou, pánve a kolenou.
5 zón: k základním třem zónám se přidávají navíc části hlavy a chodidel (např. matrace matrace POLO, matrace SENIORA, matrace ZLATA PLUS).
7 zón: se zohledňují všechny křivky těla. Zónování neboli tvarování matrace začíná od hlavy, ramen, beder, pánve, stehen, lýtek a končící v chodidlech. Každá ze zón má nastavenou správnou tuhost a bodovou stálost, aby tělo mělo páteř položenou do správné polohy (např. matrace matrace MADA, matrace NAVI, MATRACE MAIA AIR, matrace FORTUNA BIO). 

Výhody zónovaných matrací:

Tvárnost na míru: každá zóna je navržená tak, aby se přizpůsobila jedinečným tvarům vašeho těla a rovnoměrné rozložila vaši váhu po celé ploše matrace. Výsledkem je správné položení páteře, omezení hromadění napětí v kloubech a svalech.
Snížení tlaku na klouby: správně navržená matrace vám zajistí rovnoměrné rozložení vaší váhy po celé ploše matrace. Díky tomu se vaše tělo uloží do správné polohy, sníží se napětí v namáhaných kloubech.
Regulace teploty: převážná většina zónovaných matrací je navíc konstruována tak, že má v sobě zapracované i tzv. odvětrávací kanálky (průduchy, perforace). Dále pak speciální materiály v podobě  gel latexu, latexu, studené pěny podporují proudění vzduchu vně jádra a odvod zadržovaných par, čímž vás udržují v chladu po celou noc.

Za Moravia comfort vám jednoznačně zóny v matraci doporučujeme, a to bez rozdílu, kolik zón matrace má. Každá zóna v matraci přináší benefit navíc. Zároveň vám doporučujeme si k matraci pořídit i kvalitní lamelový rošt, který vaši matraci výrazným způsobem doplní. Budete sami překvapeni, jak vám může kombinace kvalitní matrace a roštu váš spánek povznést na vyšší úroveň.