Výměnu matrace neřešíme každý rok, ale jednou za pár let. Důvodů pro výměnu matrací můžeme mít mnoho ať již nás k tomu přinutí spánkový diskomfort, renovace bydlení nebo i fakt, že matraci vlastníme více jak 8 let. Ať již máte jakýkoliv důvod na změnu, výběr nové matrace není snadný. Tak jako se vyvíjí jiná průmyslová oddělení tak i výrobci matraci, přicházejí stále s novinkami, a to co platilo před lety se změnilo.  Při výběru matrace je důležité se zaměřit na hlavní aspekty.

V první řadě se podívejte na to, jakou postel a matraci nyní vlastníte.   U postele nás zajímá typ podložky umístěný v rámu postele.  V převážné většině výrobci postelí umísťují do svých rámů laťkové nebo lamelové rošty v některých případech může mít postel zabudovanou pevnou desku. Rovněž je třeba si změřit vnitřní rám postele abychom věděli, jak velkou matraci budete hledat.

Základním „stavebním kamenem“ u výběru matrace je její tuhost. Jedná se o nejdůležitější otázku, na kterou si musíte umět odpovědět. Každý z nás má různou stavbu těla, nejsem stejní i tuhost matrace vnímáme individuálně. Proto se při výběru neostýchejte na prodejním místě na matraci lehnout. Samotný sed nebo zatlačení ruky na matraci není pro posouzení tuhosti dostačující.  Je důležité, abyste si vyzkoušeli několik matrací, než se rozhodnete, která Vám vyhovuje nejlépe. Vyzkoušejte si také různé polohy, ale pozornost věnujte zejména té, v níž spíte nejčastěji. Dejte na svůj pocit při zkoušení matrace, naslouchejte a věřte tomu, co říká Vaše tělo!

Neopomíjejte při výběru matrace zohlednit i svůj zdravotní stav.  Uvědomte si, že na matraci spáváte každý den minimálně 6 hodin. Po dobu spánku jsou  naše klouby zatěžovány různě, podle toho, v jaké poloze spíte.  Matrace vám má pomoci s rovnoměrným rozložením těla a napomoci dosažení kvalitního spánku. Vždy je potřeba informovat prodavače i o vašem zdravotním stavu. Zda trpíte alergii na prach nebo roztoče, máte bolesti páteře, víc se potíte apod. Špatně zvolená matrace, vám může váš zdravotní problém zhoršit.

Dále se zaměřte na výšku matrace. Zde platí pravidlo čím vyšší matrace tím lepší komfort spánku. Nenechte se oklamat klamavou reklamou. V mnoha obchodech vám mohou být nabízeny za matrace výrobky dosahující výšky 7 cm a míň. V tomto případě nehovoříme o matraci vhodné pro každodenní spaní!  Za matraci pro dospělou osobu se považuje výrobek dosahující minimální výšky 10 cm. Jakýkoliv jiný výrobek s nižší výškou je považovaný za krycí matraci neboli chránič na matraci.

V neposlední řade nezapomínejte na potah matrace. Informujte se o vlastnostech potahu, je rozepínatelný, abyste si mohli potah vyprat i v běžné domácí pračce. Ujistěte se na kolik stupňů se potah dá prát, jaké má složení.

Nyní již znáte hlavní otázky, na co se ptát u výběru správné matrace, nic méně žádná otázka není nikdy „hloupá“.  Za nás vám vždy budeme doporučovat abyste si našli čas a matraci si, šli vyzkoušet na prodejní místo, kde vám poradí zkušený personál. Jedině tak si ušetříte zklamání ze špatně vybrané matrace.