Chce se mi spát. Chce se mi spát! Spát se mi chce.
Co se mi chce? Spát. Spát se mi co? Chce.
Komu se chce spát? Mně ne. Já neusnu a neusnu…

Jistě je každému tato nádherná pasáž z pohádky „Byl jednou jeden král“ velmi dobře známá, a vždy si tuto pohádku rádi znovu pustíme. Kdo by si však při jejím sledování uvědomil, že je tato část více než věrným odrazem dnešní doby a toho, jak spíme.

Současné průzkumy vykazují dost hroznou bilanci. Věděli jste, že:
– 74 % lidí v produktivním věku nemá dostatek spánku
– 43 % z nás pociťuje přes den ospalost a únavu
– 80 % lidí málo spí, je smířeno s touto situací, a i nadále pokračuje ve svém denním režimu

Pakliže toužíte po spánku, který měly vaše babičky, prababičky vězte, že syntetické náhražky v podobě melatoninu, minerálů a jiných suplementu „pro nespavce“ nebudou fungovat trvale. Jelikož naši předkové nežili v době digitální demence, neřešili deadline či tlak vyvíjení prostřednictvím sociálních sítí a vzorů. Nehledejme imaginární všelék, ale řešme problém komplexně. Každý z nás je jedinečný, a i naše zlozvyky / návyky jsou jiné. My vám zde odkryjeme některé z chyb, které pravděpodobně děláte i vy.

NEBOJUJTE SE SPÁNKEM
Spánek nepřichází a vy se donekonečna převalujete, měníte polohy, zakrýváte se nebo odkrýváte, mačkáte polštář pod hlavou. Dostáváte se do nekonečné spirály, kdy bojujete se spánkem. Podle vědeckých studií je zapotřebí pro usnutí 10 až 20 minut. Nicméně, jak již bylo řečeno výše, každý z nás má jiné potřeby a zvyky. Proto i pro usínání si stanovte svůj čas individuálně. Nebojujte, stanovte si rozumnou hranici, kdy se snažíte usnout. Pokud tuto dobu překročíte VSTAŇTE.

Odejděte do jiné místnosti a začněte pracovat se spánkovou stimulací. Stimul je podnět nebo motiv, který vychází z okolního prostředí a vede k podnícení nebo omezení aktivity. My se potřebujeme pomocí zažitých stimulů naučit spát. Buďme k sobě trpěliví a postupujme krůček za krůčkem „chodit jsme také neuměli hned“. Takže pojďme s chutí do toho a půl je hotovo.

OPUŠTĚNÍ LOŽNICE
Nepřevalujte se a opusťte ložnici a postel, na které nenacházíte spánek, čím déle se převalujete, tím více se stává postel stimulem pro bdělost. Odejděte do jiné místnosti, nezapínejte televizi, mobil či jinou techniku. Místo toho si zapněte tlumené osvětlení, zapalte si svíčku nebo solnou lampu.

ODLOŽTE VŠE STRANOU
Uvolněte svou mysl, všechny úkoly, povinnosti odložte pryč z hlavy. Nemyslete na to, že jste nestihli zajít k zubaři s dětmi, nemáte vypráno, nezavezli jste auto do opravy, nenakupili to a ono. Odložte vše stranou pomůže vám k tomu maličkost. Napište si vše, co se vám hromadí v hlavě do bloku, na kus papíru. Ale pozor nejedná se o „úkolníček“ nebo další prezentaci, jak si mohou myslet workoholici. Dostaňte ze sebe vše a zamyslete se až následující ráno nad řešením.

 OVLÁDNĚTE SVÉ ALFA VLNY
„Nejzdravější“ mozkovou vlnou je Alfa (7—13 Hz). Hovoříme o stavu plném koncentrace při uvolnění těla i mysli. V tomto stavu necháváme své myšlenky volně proudit a cítíme se uvolněně. Osvědčenými pomocníky pro stimulaci alfa vln v běžném životě jsou například:

  • zahledění se z okna
  • čtení knihy (ale nečtěte ekonomické rubriky, horory, thrillery a vynechávejte rovněž emotivní žánry, literaturu faktu apod.)
  • skládejte puzzle, co již znáte nazpaměť
  • vybarvujte antistresové omalovánky (mandaly, jsou skvělé)
  • poslouchejte příjemné zvuky hudby
  • dopřejte si masáž od partnera

Cesta ke kvalitnímu spánku není nijak snadná, ale není nemožná. Vyžaduje však vaše úsilí. Pro zlepšení spánku vám nabízíme kvalitní matrace s kombinací pěn (komfortan®, viscor®, latexu nebo tašťičkovými pružinami) a také vhodné doplňky, jako jsou lamelové rošty, anatomické polštáře, toppery (chrániče na matrace) a další příslušenství. Buďte otevření novým možnostem a dejte zdravému spánku šanci změnit váš život k lepšímu