Každý večer uléháme do postele, kde je nám příjemně a teplo. Máme téměř neomezené možnosti ve výběru matrací, které vyhovují všem našim požadavkům a komfort při spánku tak bereme jako samozřejmost. Kde je ale počátek pohodlí, které nám poskytují dnešní špičkové materiály? Pronikněte s námi do historie matrací a spánku.

Ještě, než se dalo vůbec hovořit o matraci nebo podložce na spaní, byla původní lože vystlána suchými listy a trávou, která dostatečně izolovala teplo. V průběhu historie se lůžka neustále změkčovala, zvětšovala a poskytovala tak lidem zázemí nejen pro spánek. V počátcích byla největším problémem zima od země. Spací prostor se proto začal zvedat nebo zavěšovat a dal tak vzniknout dnešním postelím. V době, kdy lidé začali lovit zvěř, se podložkou pro spaní stala zvířecí kůže. Ta dokonce později sloužila jako základ pro vodní postel. Kozí kůže se jednoduše zevnitř navoskovala, sešila a naplnila vodou. Kůže, vlna nebo peří byly ale dlouhou dobu výsadou bohaté šlechty a církve. Chudé obyvatelstvo si muselo vystačit se slámou nebo senem zašitým v pytli.

Ve vyspělých zemích jako bylo Řecko a Řím byly matrace většinou ze sametové látky, která byla naplněna sušenou trávou, žíněmi nebo tkaninou. Ve starověkém Egyptě byla lůžka o něco skromnější. Primárně se jednalo o jednoduché dřevěné konstrukce, na nichž byla vystýlka ze sušené trávy a rákosu. Nejchudší obyvatelé a zemědělci často spávali na zemi.

V 18. století se vůbec poprvé objevil vynález, který dal vzniknout dnešním pružinovým matracím. Aby byly pružiny stabilní, musely být spojeny za pomocí provázku nebo nějaké pevné tkaniny a zašité do povlaku. Pružinová matrace se oproti ostatním běžným typům snadno větrala, takže nedocházelo k zatuchnutí ani přemnožení roztočů, jak bylo dříve běžné.

V období mezi světovými válkami se začaly objevovat první pěnové matrace. Polyuretanová pěna (KOMFORTAN pěna nebo také molitan) byla pro účely matrace prvně zhotovena v Německu roku 1937. Používal se jako materiál na vystýlání sedaček, helem a k zateplování. V osmdesátých letech pak přišla na trh zcela nová paměťová pěna (VISCOR pěna), nazývaná také jako líná pěna. Původně tuto technologii vyvinula NASA pro astronauty, aby zabránila nežádoucímu tlaku na jejich těla. Matrace z paměťové pěny se během několika let staly velmi oblíbené. Jejich výhodou je otevřená struktura, která umožňuje odpařování vlhkosti a regulaci tepla. Páteři navíc poskytuje vhodnou oporu a přizpůsobuje se jednotlivým částem těla.

Již dávno jsou ale pryč doby, kdy matrací byl nazýván kus molitanu, který byl položen na tvrdé desce. Dnes na trhu nalezneme hlavně kvalitní matrace z KOMFORTAN pěny, HR pěny a VISCOR pěny.  Tedy z materiálů, které poskytují vysoký komfort a zajištění individuálních potřeb. Matrace už zkrátka nejsou jen podložkou, která má za úkol chránit nás před tvrdou a studenou zemí.