Také znáte ten pocit, kdy kvůli převalování se v posteli padáte druhý den únavou? Kdy už ani make-up nestačí na to, abyste zamaskovali tmavé kruhy pod očima, a kdy další večer opět marně počítáte ovečky? Kvalitní a dostačující spánek rozhodně není samozřejmostí. Na jeho kvalitu může mít vliv i to, jaké jídlo jste si dali k večeři. Přinášíme vám několik rad, jak jednou provždy vyzrát na probdělé noci.

Spánek je proces, kdy naše tělo odpočívá a nabírá síly na další aktivitu. Dospělý člověk by mu měl denně věnovat 7 až 9 hodin v kuse. V noci při spánku procházíme několika stadii, která se od sebe liší svoji hloubkou. Čím hlubší stadium je, tím vydatnější jsou odpočinek a regenerace těla. Oproti tomu dlouhodobý nedostatek spánku navozuje změny podobné stárnutí a dochází k urychlení průběhu některých onemocnění. Na co se tedy zaměřit, abychom usínali s pocitem naprostého klidu a ráno se cítili jako znovuzrození? Máme pro vás několik tipů:

1)      V době, kdy jdete spát, je důležitá tma. Před spaním se tedy snažte na minimum omezit jakékoliv osvětlení. Pokud bydlíte v rušné a osvětlené ulice, je dobré pořídit si kvalitní žaluzie. Jestliže vám nedělá problémy usínání, ale naopak brzké vstávání, pusťte si do ložnice ranní slunce, které váš den úspěšně nastartuje.

2)      Je důležité, abyste šli spát klidní a uvolnění. Můžete si dát teplou koupel nebo sprchu, číst si něco nenáročného nebo si pustit uklidňující hudbu. Naopak se vyhněte sledování napínavých filmů, hraní počítačových her a dohánění pracovních restů těsně před spaním.

3)      Co se týče nápojů, neměli byste před spaním pít kávu, čaj, colu, ani jiné nápoje obsahující kofein. Vhodný není ani alkohol, přestože má sedativní účinky. Později v noci zabraňuje hlubokému spánku a vy se tak dostatečně neuvolníte. Doporučuje se naopak teplé mléko nebo bylinkový čaj z heřmánku. Večeřet byste měli tři hodiny před spaním. Spát hladoví ale rozhodně nechoďte. Pokud vás před ulehnutím přepadne hlad, dejte si něco lehkého.

4)      Pokud ležíte v posteli více než půl hodiny a nemůžete usnout, raději vstaňte a běžte dodělat nějakou domácí povinnost. Můžete také znovu začít číst svoji oblíbenou knihu. Přijdete tak na jiné myšlenky a příjemně se unavíte.

Pamatujte na to, že postel má sloužit pouze ke spaní. Televize a počítač by měly být v jiné místnosti. Pro vaši fyzickou pohodu je velmi důležitá vhodně zvolená matrace. Při spánku musí být páteř v optimální poloze, neboť při jejím dlouhodobém nevhodném zatěžování se mohou objevit svalové bolesti, které mohou přejít až do chronických potíží. Školení prodavači jsou schopni vám při výběru matrace poradit na základě kritérií jako je výška, váha,věk a zdravotní omezení.

www.moravia-comfort.cz