Těhotenství není nemoc, nicméně i v tomto období mohou ženy pociťovat výrazný diskomfort. Každá žena by měla v celém průběhu těhotenství hodně odpočívat a do sytosti spát, bohužel až 88% žen v tomto obdobím paradoxně trpí nespavostí. Cítí se nepohodlně, pociťují zvýšenou únavu a podrážděnost. 

V prvním trimestru se tělo vyrovnává s obrovskými hormonálními změnami, kromě toho každá žena si musí zpracovat myšlenku, že na svět přivede nového člena rodiny. S tím se dostavují emoce v podobě obav z porodu, průběhu těhotenství, strach o dítě či ranní nevolnosti. Není divu, že se může již tedy dostavit první nespavost. 

Jakmile si tělo zvykne na hormonální bouři, zklidní se ranní nevolnosti, měl by se dostavit spánek. Nicméně některé ženy bohužel stále nespavost trápí. Příčinou by mohl být nedostatek minerálů především železa a hořčíku. Jistě víte, že se jejich nedostatek projevuje v podobě křečí v lýtkách nebo tzv. syndromem neklidných nohou. 

Jak období postupuje a sledujete růst vašeho bříška, začíná vás ovládat obava z blížícího se porodu. Zároveň vám bříško překáží při mnoha aktivitách. To, co dříve bylo jednoduché je najednou nemožné. Na bříšku již spát nelze, poloha na zádech se nedoporučuje pro zhoršení průtoku krve placenty atd. Odborníci doporučují polohu na levém boku s mírně pokrčenými nohami. Aby pro vás tato poloha byla komfortní, je možné si pořídit pomůcky v podobě těhotenských polštářů, které vám nohy vypodloží, a uleví se svalům i kyčlím. 

Je všeobecně známo, že rostliny produkují kyslík, ale věděli jste, že Zelenec, Tchynin jazyk a Potos jsou prospěšné rostliny pro čištění ovzduší v ložnici? Podle posledních průzkumů tyto tři druhy nejlépe odstraňují toxické látky.

Nevhodná matrace rovněž může způsobit problémy se spánkem v průběhu těhotenství, vaše tělo se mění a s ním i nároky na tuhost. Do měkké matrace se příliš zaboříte, kdy otočení se do jiné pozice může být přímo „olympijským rekordem“. Tvrdá matrace zase vaše klouby a svaly neuvolní a tlak na bříško bude nepříjemný. Proto je důležité spát na pohodlné matraci o správné tuhosti, která tělu poskytne dostatečnou podporu. Ze široké škály našich matrací, bychom vám doporučili matrace o střední tuhosti, které vám poskytnou pohodu (JOLANA, EURIDIKA, NATALIA, MADA).

Pokud máte matrace ještě „mladé“, je možné nevhodnou tuhost zmírnit tzv. topprem neboli chráničem na matraci. V nabídce máte na výběr z chráničů z polyuretanové pěny KOMFORTAN (TOPPER PUR, INSPIRO PUR) nebo VISCOR pěny (INSPIRO VISCO) či latexových typů chráničů, jako je náš TOPPER LATEX.

To, že je spánek nezbytný pro zdraví mysli i těla, a to bez rozdílu, v jakém životním období se zrovna nacházíme, není třeba již opakovat. Avšak v období těhotenství, je spánek opravdu vysoce důležitý.

Pomůže vám snížit úzkostné stavy i deprese, jelikož spojitost mezi depresemi a úzkostnými stavy, nespavostí je velmi silná. Zároveň vám pomáhá nastartovat váš imunitní systém, kdy díky plnohodnotnému spánku bude vaše tělo moci bojovat s okolními viry a bakteriemi. Pomocí stabilního spánku je správně prokrvována děloha, kdy vaše miminko bude lépe zásobeno kyslíkem a živinami. Pojďme si říct pár rad pro lepší zvládnutí nespavosti v průběhu těhotenství:

  • Vstávejte, ale i choďte spát ve stejnou hodinu.
  • Vyvarujte se veškeré elektroniky před spánkem (mobily, televize, tablety, chytré hodinky či jiná zřízení vyřazující elektromagnetické vlny či modré světlo).
  • Nastavte si nižší teplotu v ložnici, nebudete se tak přehřívat.
  • Zrevidujte si matrace, na kterých spíte, tuhost matrace si zvolte podle vašich preferencí, protože v období těhotenství tuhost budete vnímat jinak.
  • Vytvořte si svou rutinu před spánkem například v podobě teplé sprchy, nechte teplou vodu, aby vám uvolnila ztuhlé svalstvo.
  • Před spánkem nejezte žádná těžká jídla nebo kofeinové nápoje.
  • Požádejte partnera o jemnou masáž nohou, beder, bříška. Zároveň tyto chvilky mohou upevnit váš vztah nejen s vámi, ale i nastávajícím potomkem.
  • V ložnici si nastavte relaxační osvětlení, využijte možnosti aromaterapie či zklidňující zvuky hudby.
  • Nestyďte se sáhnout po těhotenských pomůckách (těhotenské polštářky, klínky apod.)
  • A v neposlední řadě, pokud bolesti zad i bříška jsou velmi nepříjemné, zkuste využít těhotenský pás, nebo tejpování.

Rozhodně svou nespavost v těhotenství nepodceňujte a pakliže vás trápí vícekrát do týdne, určitě navštivte svého lékaře a poraďte se s ním. Nejen, že je zapotřebí zabezpečit, že budete mít dostatek energie pro porod samotný, ale budete potřebovat i sílu na zvládnutí péče o dítě. Protože zdravá máma rovná se spokojené miminko.